Backlink je apsolutna putanja koja sa nekih drugih web stranica vodi do naše web stranice.

Šta je interni link?

Interni link je onaj koji nas vodi duž putanje unutar jedne web stranice. Takav link može biti:

  • RELATIVNI – vodi nas putanjom u okviru jedne podstranice, i u okviru href parametra naveden je id određenog elementa

<a href=”seo-strucnjak”>SEO stručnjak</a>

  • APSOLUTNI – vodi nas na drugu podstranicu u okviru iste stranice i u okviru href parametra navedena je čitava URL putanja podstranice datoj web sajta

<a href=”http://www.seo-optimizacija.com/seo-strucnjak”>SEO stručnjak</a>

Šta je backlink?

Za razliku od internih linkova, backlink-ovi uvek podrazumevaju apsolutne putanje.

Svaki backlink bi trebalo da predstavlja neku vrstu share-a ili preporuke. Na taj način ga posmatra i Google. Znamo da share na društvenim mrežama obično kratko traje. Backlink-ovi bi trebalo da imaju dugoročniji efekat, posebno ako ti linkovi dolaze sa sajtova renomiranih, uglednih ili autoritativnih firmi, kompanija, ustanova i sl. Međutim, bitno je i da su ti entiteti na neki način povezani sa nama, odnosno relevantni za ono čime se bavimo ili za temu koju obrađujemo.

Ako smo u nišama sa jakom konkurencijom, jako je bitno imati dobre backlink-ove. Bez kvalitetnih backlink-ova se u tim situacijama ne mogu postići dobri rezultati. Kada je reč o nišama bez jake konkurencije, to ne mora biti slučaj.

Onpage  SEO je odličan temelj i ukoliko je kvalitetno urađen predstavlja veliku prednost. Backlink-ovi su kasnija nadogradnja i oni su deo onoga što nazivamo OFFPAGE SEO.

Prirodni i neprirodni backlink-ovi

Postoje prirodni i neprirodni backlink-ovi.

Prirodne backlink-ove dobijamo u situacijama kada našu stranicu smatraju kvalitetenim izvorom neke vrste, pa je preko linka preporučuju.

Neprirodni backlink-ovi su oni koje obično naručujemo ili plaćamo, a nisu nastali u cilju podizanja stepena kvaliteta sadržaja koji se nudi korisnicima.

Jasno je da prirodne linkove ne možemo kontrolisati jer je reč o dobrovoljnom linkovanju. Za razliku od njih, neprirodne kontrolišemo jer uglavnom učestvujemo u njihovoj realizaciji. Ipak, važno je da pratimo obe vrste linkova.

Primeri štetnih backlink-ova

Na primer, može se dogoditi da neki maliciozni subjekti kupi ogroman broj npr. porno linkova koji vode do naše stranice, a mi smo npr. građevinska firma. Takav scenario jako loše utiče na naš ranking  i brzo ga degradira.

Evo još jednog primera:

Bavimo se stolarijom, a neki subjekt putem ogromnog broja linkova upućuje na našu stranicu koristeći reč „frizura“. Na ovaj se način vrlo verovatno remeti percepcija Google-a ko smo mi ustvari, tj. koja je naša niša. Puno linkova o frizurama je upućeno ka nama kao da imamo tutorijale koji pokazuju kako se prave određene frizure, a mi se bavimo izradom prozore i vrata? jasno je da će se Google zbuniti jer ne zna o čemu se tu zapravo radi. Takve linkove moramo ukloniti ili obavestiti Google da ih ne želimo.

Follow i nofollow backlink-ovi

Backlink-ovi su podrazumevano linkovi koji prosleđuju link juice, odnosno follow ili dofollow linkovi:

<a href=”http://www.seo-optimizacija.com/”>Srbija</a>

Međutim, ako se u okviru parametra rel postavi nofollow, znači da se ne želi proslediti link juice datoj stranici:

<a href=http://www.seo-optimizacija.com/” rel=”nofollow”>Srbija</a>

Ipak, trebalo bi da imamo na umu da, ako korisnici često klikaju na dati link, sam Google će početi da ga percipira kao relevantan i nofollow kriterijum će oslabiti. Konačno, od takvog linka ćemo zapravo imati dosta koristi. Sa druge strane, ako je link follow, ali ga korisnici zaobilaze, on će se zapravo obezvrediti i količina link juica koji se na ovaj način prosleđuje će značajno opasti.

Backlink-ovi – slučaj WIKIPEDIA

Svi linkovi na Wikipedia-ji su nofollow. Ovo je urađeno na molbu Google-a jer se u jednom trenutku počeo objavljivati veliki broj bezvrednih članaka samo zbog sticanja backlink-ova. Zato je postavljanjem relacije nofollow onemogućeno da linkovi na koje niko ne klika dobiju na značaju. Sa druge strane, ako posetioci zaista koriste postavljene linkove, što znači da im je tu i mesto, njihova vrednost će zapravo porasti.

Nove vrste nofollow linkova

UGC (user generated content)  – sadžaj koji je napravio korisnik, pr. komentar, recepti koji postavljaju korisnici. Ukoliko mi sami nismo odgovorni za neki sadržaj i postavimo link ka sadržaju koji je korisnik postavio, Google bi voleo da koristimo oznaku ugc. <a href=http://www.seo-optimizacija.com/” rel=”ugc”>Srbija</a> SPONSORED – oznaka za sponzorski članak. Na primer imamo blog, neko nam je platio da nešto postavi na našem blogu, a mi postavimo link ka tom sadržaju unutar naše strane. Takođe ako smo kupili link, trebalo  bi postaviti u okviru rel sponsored i na taj način priznajemo na je link plaćen i Google će ga tretirati kao nofollow. Ako korisnici često klikaju na takav link, Google će ga unaprediti i korisnik će od njega imati na kraju koristi. Sponsored se preporučuje za news portale sa plaćenim člancima. <a href=http://www.seo-optimizacija.com/” rel=”sponsored”>Srbija</a> UGC i SPONSORED se ređe koriste.

Backlinkovi - redirekcije

Takođe se može desiti da se sa neke stranice uradi redirekcija ka našoj stranici. I to se takođe smatra backlinkom. Ponekad se dešava da imamo puno redirekcija ka nama i to su najčešće spamovi ili toksični linkovi.

Backlink-ovi – BROKEN BACKLINKING TEHNIKA

Ponekad nailazimo na situaciju da neka stranica sadrži link koji vodi na stranicu koja više ne postoji (pokazuje 404 grešku).

broken backlink tehnika

Možemo uticati na to da se stranica sa 404 greškom „oživi“. Možemo, na primer, platiti da se uradi redirekcija na našu stranicu. To se naziva BROKEN BACKLINKING TEHNIKA. Zašto to činiti? Korisnici već klikaju na dati link, on se smatra internim linkom koji je dosta dobar. Zatim, postoji verovatnoća da je i sa drugih stranica bilo linkova koji su vodili do date stranice, pa će nam i ti backlink-ovi dodatno poboljšati ranking. Redirekcijom se prenesi 70% link juice-a.

Backlink-ovi – iframe

iframe-tag

Obično se pomoću iframe poziva youtube video i ubacuje na sajt.

Takođe se na ovaj način mogu pozvati i druge opcije sa nekih drugih stranica, kao na primer kalkulator za kredite i sl. Iframe možemo podesiti i u smislu dimenzija.

Ono što se nalazi u okvirima iframe Google preskače i to ni na koji način ne utiče na to kako on ocenjuje naš sajt u smislu wdf, idf i sl. Sa SEO stanovišta bi bilo najbolje iframe zaobići jer je podložan manipulacijama, posebno kada postoji i drugi način kako nešto embedovati. Posebno je loše da imamo neki iframe koji se ponavlja na svakoj stranici. Ono što se kod iframe smatra backlinkom je ono što se nalazi u src parametru i to je ono što Google jedino uzima u obzir.

Backlink-ovi – ANCHOR TEXT

Na datom primeru vidimo da je ANCHOR TEXT ili LINK TEXT zapravo tekst na koji posetioci klikaju kako bi se prikazala odgovarajuća stranica. <a href=http://www.seo-optimizacija.com/”>ANCHOR TEXT/LINK TEXT</a>

Koji bi anchor text bio najbolji?

Postoje razne varijante anchor tekstova.

Money keyword ili hard keyword je anchor tekst koji je identičan naslovu, odnosno title ili h1 tagu. Preporučuje se da ne prelazi 5% od svih anchor tekstova. Ako se prečesto koristi, Google bi takvo ponašanje mogao smatrati manipulacijom i kazniti ciljani URL.

Brend linkovi su najbolji način za postavljanje backlink-ova jer doprinose jačanju brenda.

Sve ostale varijante anchor tekstova nisu štetne, ali nisu ni korisne kao naziv našeg brenda. Često se koriste skraćene verzije naslova ili varijacije teme, “kliknite ovde”, “pogledajte ovde”…

Najbolje  bi bilo koristiti podjednako brand i ne-brand anchor tekstove. Money keyword backlink-ova bi trebalo imati oko 5%, ali o tome donosimo odluku nakon analize konkurencije, tj. njihovih backlink-ova. Trebalo bi da ih imamo malo  više od konkurencije.

Učestalost postavljanja backlink-ova

Bolje je da svaki dan dobijemo po 1 link, nego jedan dan 20, pa par dana ništa, pa opet 20-30 i sve tako. S druge strane, nije loše nekada da odjednom dobijemo mnogo linkova ako smo, na primer, pokrenuli neku reklamu, novu akciju, investirali i preko medija „preko noci“ osvojili mnogo backlink-ova. Google ocenjuje koji su linkovi u pitanju, na primer, određuje da li su to linkovi sa news sajtova ili neki drugi.

Sa druge strane, ako odjednom dobijamo mnogo backlink-ova sa nekakvih blogova, to budi sumnju. Ako, uz to, takve linkove dobijamo samo radnim danima sa nekih starih članaka gde je neko samo dodao naš link, sigurno je da će nam slediti kazna od Google-a.

Kome su potrebni backlink-ovi

Neke niše ne moraju brinuti za backlink-ove. Veliki svetski brendovi takođe ne moraju brinuti za backlinkove jer ih imaju dovoljno. Kome trebaju backlink-ovi? Obično su neophodni kada je reč o dosadnim poslovima i tamo gde postoji velika konkurencija. Znači,  zavisi od situacije na tržištu, industrije, konkurencije itd. Postoje stručnjaci koji se samo time bave.

Na SEO junior poziciji retko se rade backlink-ovi, ali moramo ih razumeti. Trebalo bi da znamo da ih analiziramo, da pronađemo dobre, loše i gde bi ih trebalo dodati.

SLIKE KAO LINKOVI

Ako vidimo negde da piše NO ANCOR TEXT, to zapravo znači da je u pitanju slika koja nema alt tag. Alt tag se zapravo smatra anchor tekstom. Većina slika su obično neke reklame, pa takvi linkovi uvek malo manje vrede od običnih i prosleđuju manje link juice-a (oko 80%). Prazan alt tag još više obezvređuje link sa slikom.

Da li je bitno gde se backlink nalazi?

Bitno je gde se backlink nalazi. Najbolje bi bilo da je postavljen u glavnom tekstu koji se odnosi na temu na koju se odnosi i sam backlink. Time je osigurana relevantnost i posetioci će klikati na njega.

Ako link postavimo sa strane, on će biti manje vredan.

Sidebar link je bitan jer se on neće pojaviti samo da jednom članku, već se ponavlja na čitavoj stranici. To su tzv. site-wide sidebar linkovi i u slučaju njih najbolje bi bilo kao anchor tekst postaviti brand keyword. Ipak, loša strana ovih linkova je to što se tekst na ovom mestu povremeno menja, pa će oni u jednom trenutku nestati.

Linkovi na reklamnom baneru će takođe nestati u jednom trenutku, pa tako gube na vrednosti.

Linkovi u futeru i prifuteru su dobri ako ih posetioci klikaju. Možemo, na primer, u futeru postaviti ko je zadužen za izradu websajta, kao reklamu.

Znači, sidebar linkovi su dobri za home page, a za landing page-ove su bolji linkovi unutar sadržaja jer je do njih lakše doći i biće češće klikani. Sidebar linkovi se ređe klikaju, pa zato gube na vrednosti.

Affiliate linkovi i vidžeti (na primer za vreme i sl.) moraju imati nofollow oznaku kako se ne bi zaradio penal od strane Google-a.

Bolje je dobiti link sa relevatnog manjeg sajta nego sa većeg, ali nerelevatnog u smislu sadržaja.

Osnovni pokazatelji backlink-ova na Semrush-u

backlink-semrush

Authority score ili trust rank ili domain authority je jačina domena u okviru datog alata. Računa se na osnovu kvaliteta backlink-ova koje imaju ti domeni. Ne možemo porediti authority score između Semrush-a, Moz-a, Ahrefs-a i sl. Svaki od alata ima svoje metode dobijanja datih vrednosti i te vrednosti možemo sagledavati i porediti samo u okviru alata koji trenutno koristimo.

Na datoj slici imamo osrednji authority score.

Takođe vidimo da postoji 564 backlinka, ali sa 187 različitih domena (referring). To se naziva domain-pop (koliko je različitih domena) i uvek je više backlink-ova nego referring domena odakle potiču. 

Mnogo je bitnije posmatrati domain-pop nego domain authority, ali se ne sme zanemariti ni domain authority unutar određenog alata jer nam daje predstavu koliko su jaki backlink-ovi koje dobijamo. 

Pored toga, bitna je i IP adresa svakog domena. Pitanje je sa koliko IP adresa dolaze ti domeni. To se naziva IP-pop (broj različitih IP adresa). Ukoliko nam backlink-ovi stižu sa domena sa istog hostinga, vrlo je verovatno da ćemo imati veoma sličnu IP adresu, ako ne i istu kao ti domeni. Google takve domene posmatra kao iste, te oni ne povećavaju authority score. Time se sprečava zloupotreba kupovine isteklih domena radi postavljanja backlink-ova ka sopstvenom domenu. Zato se pojavila ideja da se otvaraju domeni na drugim hostinzima i da se radi bancklinking ka svom domenu. Takve aktivnosti spadaju u ono što nazivamo blackhat, zabranjene su, nepoželjne i kažnjive.

Za proveru IP adrese u ovom smislu:

https://whois.domaintools.com

whois lookup
domain-tool

Sa strane imamo opciju Reverse IP address lookup gde možemo dobiti ostale domene sa kojima delimo IP adresu. Backlink sa tih domena nam ne bi mnogo značio.

Takođe se posmatra i tzv. c-class-pop, odnosno koliko je domena sa istom c klasom (prva tri dela IP adrese, pr. 195.75.115 , odnosno bez poslednjeg).

Nepoželji backlink-ovi

Kad se pronalaze toksični i negativni backlink-ovi kako bi se postavili u disavow fajl koji služi da Google obavesti da nam takve backlink-ove ne uzima u obzir, ne prijavljujemo samo sumnjive domene, već često i sve domene koji se nalaze u istoj C klasi sa njima. Obično je kompletno „dvorište zaraženo“ tim domenom i najbolje se ograditi. Prvo pokušamo sa prijavljivanjem URL-ova, pa domena, pa IP-pop i na kraju, ako ništa od prethodnog ne pomaže, prijavimo sve iste C-klase. To je poslednje rešenje ukoliko pre toga ništa ne uspe.

C-class popularity je bitnija oznaka od domain popularity, ali većina tool-ova ne nudi tu opciju ili su jako skupi.

Primer izvora dolaska backlink-ova:

backlink-ip-pop

U tabeli uočavamo da backlink-ovi dolaze sa 6 URL-ova, sa 3 domena, sa tri različite IP adrese, ali sa 2 c-class-e.

Analiza backlink-ova na osnovu Semrush analize

backlink-analiza

Na slici vidimo da su backlink-ovi ka datom sajtu prilično slabi po authority-ju, trebalo bi ih proveriti i isključiti ako su štetni.

Većinom su zastupljeni baclink-ovi sa tekstom, zatim sa slikom i ima i poneki iframe koji bi trebalo prekontrolisati.

Uglavnom najviše ima sa rel parametrom koji ima follow atribut što nije toliko bitno ako korisnici na njih zaista klikaju.

backlink-referring-domains

Jako bitna mera je backlink velocity ili backlink ubrzanje. Ona nam govori kojim tempom stranica dobija backlink-ove.

Na slici vidimo da je sve išlo postupnim tokom, a onda je odjednom došlo do naglog skoka broja backlink-ova. Google obično posumnja da se desilo nešto neprirodno. Na primer, neko je želeo da nam uništi reputaciju i izgradio ka nama spam linkove. Prekontrolišemo ih, uklonimo ili uradimo obezvređivanje istih, tzv. disavow kroz Search Console. U suprotnom, velika je verovatnoća da ćemo ubrzo izgubiti poziciju.

Međutim ako se dogodi neka senzacija i odjednom posetioci u velikom broju počnu ka nama prirodno da linkuju, Google će to takođe prepoznati. Mediji pokrenu izveštavanje o nekoj temi i to se vidi.

Znači, trebalo bi da vodimo računa o pikovima u backlinking-u i ne uticati na njihovo povećanje, osim ako su prirodni.

Distribucija backlink-ova

Vidimo sa kojih domena i zemalja dolaze backlinkovi.

187 – domain-pop
177 – IP-pop
138 – C-class-pop

Kad odemo na full report, dobijemo izveštaj odakle dolaze backlinkovi:

referring IPs

Prvi na listi je verovatno neki maliciozni subjekt koji sa iste IP adrese šalje mnogo backlink-ova kako bi degradirao ciljanu stranicu.

Kada je reč o prvom URL, može značiti da ga najviše linkuju, a može značiti i da se konkurencija na njega okomila jer je dugo bio prvi, a onda je odjednom nestao.

backlink-url

Vidimo i ankor tekst preko koga nas linkuju. Čudan tekst koji sa nama nema veze, a vodi do nas, ukazuje na nešto sumnjivo.

Najbitniji backlink-ovi

Najbitniji su backlink-ovi iz naše klase, zatim iz naše niše, pa iz našeg entiteta. Što se više udaljavamo od teme, backlink-ovi su sve manje relevantni. Bitno je da dobijemo backlink od nekog sa ogromnim autoritetom, pa čak i ako nije striktno relevantan posebno za našu oblast. Ipak, uvek je važno da dobijemo link od nekog iz naše niše ili još bolje klastera; a ako taj subjet ima veliki autoritet, to je najbolja opcija.

Dobri alati za backlinkove:

Ahrefs je alat sa najvećom bazom backlink-ova. Obavezno bi ga trebalo koristiti ako se bavimo backlinkovima. Ipak, za područje Balkana možda je Semrush bolja opcija jer ima i drugih veoma bitnih i dobrih funkcionalnosti.

Majestic

majestic

Majestic je velika baza backlinkova. Ahrefs obuhvata Majestic i još 6 različitih izvora.

Majestic uključuje nešto što se zove trust flow i citation flow (kada se postave citati, ali bez linkovanja, ispisuje se ime brenda, ali ne kao link). Kako popularnost raste, u nekim slučajevima može se pojaviti više citata nego backlink-ova. Tada se, na primer, možemo obratiti onome ko nas je citirao i zamoliti da nas i linkuje. U backlinkung-u ima dosta dešavanja preko email-a. Na primer, šalju se molbe za linkovanjem tamo gde je to potrebno, šalju se članci koji obuhvataju linkove i slično.

Kako pronaći dobar backlink?

Postoji više načina da utvrdimo koji su nam backlink-ovi potrebni. Možemo istražiti i uporediti dva najveća konkurenta u smislu backlink-ova. Takođe možemo uporediti sebe sa najvećim konkurentima. Potom istražimo koje linkove imaju ti konkurenti, a mi nemamo ili koje zajedničke backlink-ove imaju 2 konkurenta (još bolje). Trebalo bi i mi da posedujemo iste.

Dobar članak o pronalaženju zajedničkih backlink-ova možemo pronaći na sledećoj stranici:

https://ahrefs.com/blog/get-competitors-backlinks/

Kako pronaći dobar backlink?

  1. Linkovi u komentaru na blogu koji su vidljivi na Google. Pošto je preko 30% stranica na svetu urađeno na WordPress-u, ovi WordPress komentari su po default-u namešteni na nofollow. Google te WP komentare ni najmanje ne vrednuje, bilo da su klikani ili ne. Oni nam mogu vredeti samo u smislu sales, tj. prodaje, ali ne u smislu da ih Google vrednuje i prema tome nas više ceni i bolje pozicionira.
  2. Linkovi na forumima nisu loši. Ako je relevantan forum i relevantan post, to je odličan backlink. Ali, ako sami postavimo pitanje, sami damo odgovor i ostavimo link, Google će videte da se to dešava sa iste IP adrese i neće nam vredeti taj link. Ipak, i ovde je bitna relevantnost u smislu teme jer će takvi postovi, zajedno sa linkovima verovatno duže trajati, odnosno manja je verovatnoća da će ih moderator obrisati.
  1. Link dodat na stari članak nikada nije poželjan jer Google prepoznaje takvu aktivnost i tretira je kao kupovinu linkova, a što po pravilniku zabranjuje. Umesto toga koristiti tzv. guest blogging. Na primer, javimo se vlasniku bloga i zamolimo ga da nam omogući postavljanje ćlanka u kome je naš link. Takođe možemo platiti blogera da napiše novi članak koji obuhvata link ka našoj stranici.
  2. Dobro je da nam se nađe link kada neko odgovara na pitanje na poznatim sajtovima za pitanja (quora.com i sličnim). To su relevantni sadržaji jer je odgovor na postavljeno pitanje. Takvi sajtovi imaju autoritet.
  3. Odlični linkovi: Reddit forum, Wikipedia, magazini koji se bave našom nišom ili klasterom
  4. Recipročni linkovi – ako na primer uradimo neki guest blogging, odnosno izađe na nekom blogu post sa našim linkom, a zauzvrat nam vlasnik bloga traži da mi ka njemu uputimo backlink. Ovi linkovi nisu štetni. Takođe možemo dati backlink nekoj firmi koja se bavi istom ili sličnom delatnošću. Relevantno je i ima smisla. Važno je samo da ankor tekstovi ne budu isti jer je link preporuka pa nema smisla da jedni druge preporučujemo za iste fraze. Dobro je da ankor tekst bude naziv domena ili brenda u smislu preporuke.

Šta “kaže” Google o backlink-ovima

Google “kaže”: nije dozvoljena kupovina linkova, a da se ne označi da su kupljeni i mi to strogo kažnjavamo. Postoje metode kada Google ne može utvrditi da li mi to radimo, ali pitanje je šta od toga ima smisla.

Da li je smisleno ići po blogovima i ostavljati komentare ako će to neko izbrisati? Ne. Vredi li lutati po forumima i ostavljati linkove sa nadom da ih niko neće skloniti? Da. Vredi li ići po portalima za pitanja i odgovarati na pitanja. Da!

Vredi li uraditi izmenu u jednom starom blog postu samo da bismo dobili link. Nikako!

Vredi li zamoliti ili platiti blogeru da napiše članak o nama i u njemu linkuje na nas. Da!

Za sve ovo potrebno je dosta vremena.

Organski rast backlink-ova

Uvek je najboolji ORGANSKI RAST backlink-ova. Ako kupujemo linkove, spamujemo komentare, forume i slično, mi smo u blackhat-u. Ako automatatski generišemo te linkove mi smo u blackhat-u. Ako  smo na ivici, pa Google ne zna da li se bavimo ovim radnjama, stalno smo u opasnosti da nas kazni, jer smo tada u zoni grayhat-a, sivoj zoni. Po Google-u, jedino je ispravan organski rast, odnosno whitehat.

Primer:

Firma je renomirana, na dobrom glasu, ima dobar odnos prema zaposlenima, dobre investicije, društveno je odgovorna. Lokalne vesti će imati interes da o tome izveštavaju. Dobar glas se verovatno dalje širi. Tu na scenu stupa i PR (public relationshop) čiji je posao da firma aktivno učestvuje u svojoj promociji u smislu da skreće pažnju medija na svoje dobre strane.

Kada je reč o link velocity-ju, znamo da je poželjan redovan postepen rast, a dobre prakse tome doprinose. Svaki nagli skokovi su sumnjivi Međutim, ako su se zaista mediji zainteresovali za nas u jednom trenutku, takvi skokovi prirodno nisu nemogući, pa ne moraju biti u svakom slučaju ni štetni.

Wiki članak je veliki magnet za linkove. Znači, napravimjo stranicu na kojoj nema nikakvih transakcijskih aktivnosti, već je cilj informisanje ili edukacija. To će posetioci linkovati jer im koristi. Ovakvi članci su poželjni bilo o kojoj industriji da se radi. Ako su članci zaista inovativni, privući će linkove na organski način. Što je najbitnije, privući će i linkovanje od strane medija. Takvi članci mogu izaći kao featured na home page, generisaće se traffic, privućiće klijente.

Važno je u obzir uzeti i  ciljnu grupu, u smislu odakle dolaze backlink-ovi. Ako je pogođena ciljna grupa, linkovi će se zaista klikati jer dolaze do posetilaca koji su već zainteresovani za datu temu.

Toksični backlink-ovi

Toksični backlink je pojam koji se ustalio i odnosi se na link koji je sumnjiv i vrlo verovatno štetan. Trebalo ga svakako proveriti. Razni alati daju preporuku da se takav link ukloni. Provera taksičnosti se obavlja ručno, pri čemu nam pomažu određeni alati. U Semrush-u, na primer, imamo opciju backlink audit, gde se izdvoje loši linkove i ponudi se score za toksičnost.

backlink-toxic

Zeleno označeni linkovi verovatno nisu toksični, narandžasti su sumnjivi, a crveni su, prema analizi ove alatke, sigurno toksični. Takođe u crvenom kvadratu stoji upozorenje ako smo linkovani pomoću money keyword-a. Ako je neko linkovao ka nama pomoću money keyword-a, verovatno je želeo da nam naškodi.

Šta raditi prilikom provere backlink-ova

Primer:

Prvi put radimo proveru backlinkova. Na primer, naša stranica ima 3000 backlink-ova. Uradimo proveru na gore opisan način koristeći Semrush-ov backlink audit i pravimo popis toksičnih linkova. Potom sve backlink-ove sa popisa postavimo u jedan fajl koji se naziva DISAVOW fajl i pošaljemo ga Google-u. Može se desiti da nam se određeni link sa nekog portala ne sviđa, ali da bismo rado zadržali neki drugi link sa tog portala. U tom slučaju sklonimo samo određeni URL. S druge strane, kada naiđemo na neki sumnjiv domen (često to bude neka pornografija, sumnjivi kineski natpisi i sl.), možemo skloniti čitav domen.

Ako ne sklonimo toksične linkove, a imamo ih u velikom broju, Google-u šaljemo loš signal i velika je verovatnoća da će uslediti kazna od Pingvin-a. Znači, da bismo izbegli nagli pad u pozicioniranju ili povratili prethodno stanje, prijavimo toksične linkove. Kako bismo pronašli toksične linkove možemo koristiti i Google Search Console:

gsc-backlink-ovi

Dobijemo spiskove svih eksternih i internih linkova. Nas sada zanimaju eksterni, a koje možemo proveriti jedan po jedan.

SEO junior – šta radi sa toksičnim linkovima

Posao SEO juniora bi bio provera ovih linkova. Međutim, ukoliko ih ima mnogo, ne možemo koristiti samo GSC. Tada uključujemo i neki od alata za backlink audit, kao, na primer, gore navedeni Semrush.

seo-junior

Netoksične linkove možemo preskočiti, toksične odmah sklonimo, a potencijalno toksične analiziramo. Potom napravimo popis svih backlink-ova koje ćemo prijaviti i pošeljemo onome ko je zadužen da u GSC prijavi takve linkove. Nakon početnog SEO audita, ukoliko je u pitanju rad sa klijentom na duže staze, SEO junior bi trebalo redovno, recimo sedmično, proveravati novodobijene backlinkove. Kada se ispostavi da je novi link toksičan, dodaje se na prethodni spisak.

Objašnjenje kako bi trebalo da izgleda lista za DISAVOW FAJL:        

https://support.google.com/webmasters/answer/2648487?hl=en

Potreban je najobičniji Notepad tekst editor.

za URL-ove upisujemo kompletni naziv, a za domene samo domen bez prethodnih elemenata.

disavow-file

Ako primetimo da je neki subject  zauzeo c-class i linkovao ka nama, trebalo bi pronaći sve domene iz te c-class I postaviti u disavow fajl. Ukoliko to ne uradimo Google će ubrzo ustanoviti da smo sami kupili domene i postavili te linkove ka sebi.

Disavow je vrlo efikasan način da se rešimo ove muke!

Disavow fajl prijavljujemo na:

https://search.google.com/search-console/disavow-links

disavow-links

Ako uočimo novi  toksični link, postavimo ga samo na vrh disavow fajla i ponovo dignemo fajl. Ne pravi se novi fajl, samo se nadograđuje. Ručno obavljanje ovog postupka je najsigurniji način!

Kada je reč o disavow fajlu, bolje je biti preoprezan. Bolje je da sklonimo neki dobar backlink, nego da ostavimo neki loš. Ako pri slanjanju ostavimo neki štetan link, Google to može tretirati kao prevaru i ubrzo nas kazniti.

Uputstvo sa Ahrefs-a:

https://ahrefs.com/blog/google-disavow-links/

Backlink-ovi i negativni SEO

Postoji mreža koja raspolaže milionima stranica sa kojih se šalju toksični backlink-ovi. Zlonamerni subjekti kupuju te stranice sa male pare i pokušavaju da degradiraju firme linkujući sa njih. Mreža je ogromna, pa je i Google ne može kao takvu detektovati. To je kriminalna radnja koja podpada u tzv. NEGATIVNI SEO. Negativni SEO se najviše tiče backlink-ova, ali postoje i drugi načini delovanja u njegovim okvirima. Na primer, postoje botovi usmereni ka aktivnostima koje kvare CTR u SERP-ovima. Ti botovi rade po principu da ulaze i izlaze sa sajtova koji se žele degradirati, a onda kada jednom uđu na sajt vlasnika takvog bota, tu i ostaju. Time daju Google-u signal da su prethodni sajtovi nerelevantni, a da je baš onaj u kome su ostali kvalitetan i zaslužuje bolju poziciju. To je, naravno, čista varka.

Neki botovi ovog tipa ne ulaze na sajtove konkurencije već se samo zadržavaju na sajtu vlasnika bota. Svakako je i takva vrsta manipuilacije zabranjena.

Lažne vesti

Ako neko pušta lažne vesti koje se pojavljuju u SERP-u, možemo poslati Google  tzv. DCMA koji pokreće postupak za ukidanje te stranice:

https://support.google.com/legal/troubleshooter/1114905?hl=en

Takođe se možemo u ovakvim situacijama obratiti i advokatu koji kontaktira Google-ove advokate, a koji bi trebalo da razmotre postupak ukudanja takvih vesti.

Gephi

Za prikaz eksternih linkova može se koristiti Gephi, ali moramo imati u vidu da je to prilično matematički zahtevan alat. U njega možemo uneti sve eksterne linkove sa svih alata koje imamo, kako bi nam pružio slikvni prikaz sajta sa svim eksternim i internim linkovima. Nekada možemo uočiti da nema puno internih, ali ima mnogo eksternih linkova ili obrnuto. Znači, možemo dodati podatke iz Sitebulb-a (za interne linkove), a potom sami možemo da dodamo eksterne linkove, pa bi Gephi mogao dati pravi prikaz. Gephi je besplatan alat.