Frontend ili backend su pojmovi koje često čujemo u vezi sa web programiranjem. Često nije jednostavno postaviti jasnu granicu između njih jer su u nekim segmentima isprepletani i ne mogu jedno bez drugog. Ipak, razlika postoji. Svaka oblast obuhvata specifične grupe aktivnosti čiji je cilj da se web sajt kreira od osnove koja se tiče samog programiranja, pa do dizajna osmišljenog kako bi korisničko iskustvo bilo adekvatno.
Funkcionalnost sajta zavisi od stepena i načina usklađenosti ovih oblasi od kojih svaka ima podjednako bitnu ulogu.
Frontend development
Frontend na sajtu je ono što dolazi do krajnjeg korisnika. To je ono što možemo videti i koristiti preko našeg pretraživača. Jasno je da je ono što konačno dolazi do korisnika vezano za tekst, slike, animacije, snimke i druge multimedijalne sadržaje. Ovim su obuhvaćene razne informacije koje se tiču, na primer, kontakt podataka, izgleda proizvoda, opisa usluga, dugmadi koja pozivaju na razne vidove akcija, podataka o zaposlenima, njihovim znanjima i sposobnostima i svega onoga što je potrebno kako bi se korisnik putem sajta informisao o našem poslovanju, ponudama ili nekim drugim relevantnim aktivnostima.
Frontend
- programski jezici:
HTML, CSS i JavaScript
HTML (HyperText Markup Language) – je standarizovani jezik koji služi za strukturiranje tekstova, ugrađenih objekata i medija i u stranice web sajtova i u elektronsku poštu. On pakuje i organizuje sadržaje koji se predstavljaju na internetu.
CSS (Cascading Style Sheets)– ovo je programski jezik čiji je cilj stilizovanje strukture koju dobijamo putem HTML-a. On nam omogućava da radimo sa bojama, senkama, pozadinama, fontovima, razmacima, rasporedima, okvirima, tranfsormacijama i animacijama raznog tipa. Mogućnosti ovog jezika su velike i danas se smatra veoma moćnom alatkom u web dizajnu.
JavaScript – ovo je veoma popularan programski jezik koji za cilj ima da stranica dobije na dinamici. Njegove funkcije su brojne i raznolike. Neke od njih su dobijanje interaktivnih elemenata, kao što su kontakt forme, padajući meniji i drugi.
Frontend programer ili dizajner
Kada posetimo neki portal sa vestima, neku internet prodavnicu ili sajt agencije za rezervisanje putovanja, za ono što vidimo i preko čega komuniciramo zaslužna su upravo ova tri neizostavna programska jezika obuhvaćena onim što danas zovemo FRONTEND.
Za bolju organizaciju sadržaja, postizanje jednostavnosti, ali i povećanje funkcionalnosti, ovim jezicima su obuhvaćeni i različiti framework-ovi, kao što su Angular i Bootstrap, zatim različite biblioteke, kao što je JQuery u okviru JavaScript-a, ali i dodaci, kao što su LESS i Sass u okviru CSS.
Frontend programeri nam dovedu stranicu sa svim elementima na internet. Ipak nije njihov zadatak da osmisle konačan izgled iste. Oni svoj posao zasnivaju na uputima dizajnera koji na kraju, na temelju osnove koju postavljaju frontend programeri, osmišljavaju konačan izgled sajta i zaslužni su za ono što nazivamo korisničko iskustvo.
Da rezimiramo, web dizajner radi na krajnjem izgledu sajta, dok frontend programer radi na tome da zamisao dizajnera pretvori u funkcionalan sajt.
Backend development
Backend je pozadina, odnosno deo sajta koji posetioci sajta ne vide. Njegova uloga je skladištenje, čuvanje i organizovanje informacija. Backend strana mora komunicirati sa frontend stranom koja ima za cilj da prikaže podatke obrađene u pozadini. Na primer, kada kupujemo preko interneta ili popunjavamo neki obrazac pretraživač šalje zahtev backend strani. Nakon obrade zahteva, podatak se vraća putem frontend strane tako što nam ga pretraživač prikazuje.
Rezultat onoga što vidimo na sajtu posle slanja zahteva zavisi od baze podataka koja se nalazi na strani backend-a, a koja se stalno može menjati, što je čini dinamičnom.
Baza podataka se pokreće sa servera (udaljenog računara), a obuhvata sadržaj web sajta, ali organizovan tako da se do njega dolazi jednostavno i da je omogućeno uređivanje i menjanje postojećih podataka. Baze podataka koje se najčešće koriste su SQL, MySQL, Oracle, PostgresSQL.
Najčešće korišćeni programski jezici koji se koriste u okviru backend strane su PHP, Ruby, Python, Java. Famework-ovi ovih jezika imaju za cilj da se pojednostavi proces web programiranja. Za PHP, obično se koristi Laravel, a za Javu Spring.
Fronend ili backend - Kako sve to radi?
Na primer, imamo polje za pretragu nekog proizvoda na vidljivoj strani sajta (frontend) i u njega upišemo željenu reč, čime ostvarujemo zahtev koji upućujemo backend-u. Potom će se u bazi podataka (backend) izvršiti pretraga. Kao odgovor na naš zahtev, vratiće se informacije ponovo na vidljivi deo sajta (frontend) i prikazaže se spisak traženih proizvoda.
Backend je takođe zaslužan za, na primer, čuvanje istorije pretraga, obezbeđivanje bezbednosti naloga i slično.
Konačno, frontend ili backend?
Da li ćete izabrati frontend ili backend programiranje zavisi od toga da li ste skloniji da se bavite vizuelnim zadovoljstvom korisnika ili ste radiji da radite sa bazama podataka i algoritmima. Ipak postoje i programeri koji obuhvataju obe strane i njih nazivamo Full stack developerima.
SEO OPTIMIZACIJA ZA PRETRAŽIVAČE