Google analitika je otvorena (besplatna) usluga Google kompanije pomoću koje dobijamo predstavu učinka određenog sajta. Ovaj servis za nas prikuplja informacije o broju poseta našem sajtu, ali i o bitnim osobinama posetilaca našeg sajta. Od velike je pomoći u smislu utvrđivanja izvora najintenzivnijeg saobraćaja. Na osnovu dobijenih podataka mogu se mnogo efikasnije osmišljati reklamne aktivnosti, mogu se pratiti razni trendovi, promene u ponašanju korisnika i šta do toga dovodi. Otkriva najviše zastupljenje ciljne grupe u smislu starosti, pola, odakle dolaze i slično. Analizom svih ovih informacija preduzimaju se dalji koraci, a sve u cilju zadržavanja stečenih i privlačenja novih posetilaca sajta.
Google analitika - kako se prikupljaju podaci?
Da objasnimo kako Google prikuplja potrebne podatke. Na svaku stranicu sajta postavi se kod čiji je cilj registrovanje određenih ponašanja i karakteritika posetilaca. Tu spadaju starost, pol, koji jezik im je podešen na pretraživaču, koji pretraživač koriste, preko kog uređaja dolaze do nas i slično. Ovi registrovani podaci se šalju do servera Google analitike (GA) u trenutku kada posetilac napusti stranicu sajta. Potom GA ove podatke čuva u bazi u kojoj se ne mogu menjati i predstavlja ih na sledećim nivoima:
Posetioci – (nivo se odnosi na aktivnosti svakog posetioca)
Posete-sesije (nivo se odnosi na svaku pojedinačnu posetu)
Prikaz stranice (nivo se odnosi na pojedinačnu posećenu stranicu)
Nivo događaja (odnosi se na klikove na dugme, na puštanje video-klipova i sl.)
Kontrolna tabla GA omogućava čuvanje profila većeg broja sajtova. Ovde se mogu pročitati podaci za podrazumevane kategorije, ali se mogu podesiti prikazi u smislu dobijanja određenih metrika za svaki od sajtova, u zavisnosti od toga šta želite da pratite ili uporedite. Kontrolne table mogu biti privatne i zajedničke (deljene ili shared).
Dimenzije
Dimenzije predstavljaju osnovne osobine prikupljenih podataka. Ne primer „država“, predstavlja dimenziju. Na osnovu nje dobijamo mnoštvo podataka, kao što je lokacija sa koje potiču posetioci, jezik koji koriste, starosna grupa, vrsta pretraživača i drugi.
Metrike
Metrike se tiču kvantitativnih merenja, tj. onoga što se brojčano može izraziti. Na primer, ovde spada dužina vremena provedenog na stranici ili na samom sajtu. Metrike su bitne u smislu mogućnosti poređenja koja se vrše između različitih dimenzija.
- Korisnik – novi posetilac sajta.
- Stopa posete jedne stranice (tzv. BOUNCERATE)- procenat korisnika koji su pogledali samo jednu stranicu,odnosno poslali su samo jedan zahtev GA serveru.
- Sesija – interakcije korisnika u periodu od 30-minuta.
- Prosečno trajanje sesije – govori koliko vremena posetilac prosečno ostaje na sajtu.
- Procenat novih sesija – govori procenat poseta sajtu po prvi put.
- Stranice po sesiji – daje broj prikaza stranice u proseku po svakoj sesiji.
- Ostvareni ciljevi (goals) – tzv. konverzije, odnosno koliko puta korisnici obave neku željenu aktivnost.
- Prikazi stranica – daje ukupan broj pregledanih stranica.
Koji podaci se prikupljaju u Google analitici:
- dužina zadržavanja na stranici
- prva i poslednja stranica koju korisnik poseti na sajtu
- obrazac kojim se prolazi kroz sajt
Google analitika 4
Google analitika 4 ili GA4 je najnovija verzija GA servisa koja je zamenila Univerzalnu analitiku (UA). Ne podrazumeva korišćenje kolačića trećih strana, već koristi metod učenja (machine learning), pri čemu se dobijaju precizniji podaci.
Pojavile su se nove funkcije:
- mašinsko učenje i veštačka inteligencija (AI).
- bolje povezivanje sa Google Ads-om
- izveštaji kreirani u skladu sa životnim ciklusom klijenta
- funkcije koje obezbeđuju manja kašnjenja
- bolja kontrola podataka i usklađenost sa propisima
Za rad sa Google analitikom, pogledajte odeljak koji se odnosi na Google Tag Manager.
SEO OPTIMIZACIJA ZA PRETRAŽIVAČE