Index i follow – noindex i nofollow

Index i follow oznake služe da stranicama web sajta dodele svrhu, a nakon promišljeno formulisanog sadržaja koji ima na umu ciljnog korisnika. Ove stranice se po kreiranju šalju na popisivanje ili indeksiranje ili im se onemogućava indeksiranje. Cilj je da ih krajnji korisnik lako pronađe ili da do njih dođe tačno utvrđenim kanalima.

Međutim, postoje stranice koje ne bi trebalo da se indeksiraju. One mogu da ometaju napore uložene u stvaranje adekvatnog i prilagođenog sadržaja. S tim u vezi, moramo ispravno obavestiti popisivače pretraživača da ne želimo da određeni sadržaj bude indeksiran ili popisan.

Noindex tag - kako sprečiti indeksiranje?

Ako imamo canonical tag, možda smo pomislili da smo time sprečili indeksiranje, ali nije tako. On ne sprečavamo indeksiranje, posebno u situacijama kada je obuhvaćen potpuno originalan sadržaj koji kao takav ne postoji na web-u. Znamo da je kretanje botova ograničeno, pa postavljanjem određenih granica štedimo budžet kojim raspolažemo. Stoga, ako ne želimo da se ćerke stranice indeksiraju, koristimo noindex tag. U slučaju da stranica sadrži canonical i noindex tagove, sve vrednosti link juice-a prelaze na MAJKU STRANICU (kanonilizirana stranica).

noindex

Noindex, follow–praćenje linkova na stranici bez indeksiranja

U slučaju kada ne želimo da roboti indeksiraju stranicu i tako sprečimo rasipanje link juice-a, ali želimo da se linkovi na toj stranici prate od strane robota, koristićemo sledeće:

noindex-follow

Na ovaj način kažemo robotu: dođi do nas, vidi šta ima, isprati linkove na našoj stranici, ali nas nemoj svrstati u indeks.

U slučaju da ne izvršimo kontrolu kretanja botova, a imamo ogroman broj stranica, može se desiti da roboti krenu sa indeksiranjem do određenog nivoa, a onda jednostavno da stanu kad se istroši sav budžet. Možda će u tim situacijama neke bitne stranice ostati van indeksa i neće se pojaviti u pretragama.

Index, nofollow – sprečavanje praćenja linkova na stranici koje se indeksiraju

index-nofollow

U ovom slučaju želimo da se naša stranica indeksira, ali ne želimo da se linkovi na njoj prate. Ovim se zapravo sprečavaju, dezavuišu (disavows) linkovi na stranici, odnosno saopštava se pretraživaču da se putem ovih linkova ne prenese autoritet ili link juice na stranice na koje oni vode.

Razlika između noindex i nofollow

Noindex koristimo kada saopštavamo pretraživaču da ne popisuje (indeksira) stranicu u cilju prikaza u pretragama. 

Nofollow koristimo kada saopštavamo pretraživaču da ne želimo da prati veze koje se nalaze na stranici.

Razlika je, dakle, u tome što se noindex tiče same stranice, dok se nofollow tiče linkova koji se na njoj nalaze.

index-follow

Noindex oznaka – primer

Neki od primera stranica koje ne želimo indeksirati su stranica na kojoj se zahvaljujemo korisniku na nekoj akciji, na primer, kupovini (Hvala stranica). Takođe ni stranicu koja se tiče politike privatnosti ne bi imalo smisla indeksirati.

Nofollow oznaka – primer

Primer korišćenja nofollow oznake bi mogao biti naša landing stranica na kojoj se nalazi link do neke e-knjiige. Želimo da korisnik dođe do te knjiige isključivo preko llanding stranice, pa stavljanjem noffolow oznake dajemo do znanja robotima da ne želimo da popišu dati link i počnu indeksirati njegov sadržaj.

Index i follow - WordPress plugin

U slučaju korišćenja WordPress CMS-a, u ponudi je besplatan Yoast SEO plugin koji omogućava ovu vrstu kontrole. U okviru sekcije Features nalazi se opcija Advanced settings pages koju bi samo trebalo aktivirati i dalja podešavanja vršiti na stranicama.

Kategorije i podkategorije sa apekta index/noindex i follow/nofollow

Najbolje je preko primera objasniti postavljanje index/noindex i follow/nofollow tagova, a u vezi kategorija i podkategorija.

PRIMER ONLINE PET SHOP-a

Imamo online pet-shop i u okviru njega 10 kategorija životinja (odeljak za kuce, mace, ptice, ribice, itd). Svaka od kategorija ima po 30 podkategorija (na primer, odeljak za kuce može imati podkategorije hrana za oodrasle pse, hrana za mladunce, slatkiši za pse, vodilice, igračke za pse, garderoba za pse, hranilice, itd). U okviru svake podkategorije imamo, na primer, po 100 proizvoda, a oni se izlistavaju na stranicama od po 10 proizvoda. Znači da imamo paginaciju od po 10 stranica.

U ovom i sličnim slučajevima bi trebalo uraditi sledeće:

Kategorije

Prva stranica u paginaciji kategorije ide na index/follow, a ostale na noindex/follow. Canonical tag bi trebalo da upućuje na prvu stranicu kategorije kao na glavnu, kako pretraživač ostale stranice ne bi okarakterisao kao dupliran sadržaj. Naravno, ovo ne bi bio suštinski duplirani sadržaj jer su u pitanju različite podkategorije u okviru kategorije,  ali je sličnost u strukturi jako velika, što bi moglo biti okarakterisano kao dupliranje. Znači, u ovom slučaju, prva stranica kategorije je index/follow, ostale dve su noindex/follow (30 podkategorija raspoređenih na 3 stranice jedne kategoprije od po 10 na svakoj). Follow na svim stranicama ukazuje na to da se linkovi (podkategorije) i dalje prate od strane pretraživača.

Podkategorije i proizvodi

Isto važi i za podkategorije: index/follow samo za prvu stranicu iz istog razloga. Ostalih 10 stranica je  noindex/follow. Pošto su svi proizvodi već okarakterisani kao follow kroz podkategorije, tada možemo slobodno za proizvode podkategorija staviti noindex/nofollow jer ako je Google već prošao kroz njih nema potrebe da ga ponovo šaljemo. Pitanje je samo da li želimo da šaljemo dodatni linkjuice nekim proizvodima? Ako postoji veliki broj proizvoda podeljenih na kategorije, podkategorije, podpodkategorije, a možda podela ide i dalje, moramo voditi računa da ne potrošimo sav CRAWLER BUDGET. Zato se često, na primer, u podpodkategorijama može videte noindex/nofollow na paginaciju.

Zato je važno šta će se naći na prvoj stranici kategorije ili podkategorije. Tu stavljamo proizvode koji se često prodaju, od kojih najviše profitiramo i koji imaju mnogo pretraga. Cilj je da se preko takvih proizvoda naša stranica “progura” ka vrhu.