Link juice
– šta je?
Link juice je opšteprihvaćen naziv za određivanje snage koju veza prenosi na neku drugu web stranicu ili lokaciju, tako je jačajući.
Ako imamo web sajt na koji stiže veći broj linkova sa drugih sajtova, postavlja se pitanje koji su od tih linkova najkorisniji. Najvredniji su oni linkovi koji dolaze sa sajtova sa velikim autoritetom. Svaki link je, ustvari, preporuka. Nije isto da li nas preporučuje Oxford i New York Times ili nas neko linkuje u nekom komentaru na blogu.
Link juice
– primer spoljni linkovi
Ako pogledamo dijagram ispod videćemo da je New York Times (koji ima veliki autoritet) linkovao fakultet3 i preneo mu deo svog autoriteta. Dalje je deo tog autoriteta prenet na naš sajt. Ako radi lakšeg razumevanja odredimo da sam Google ima autoritet 10, New York Times ima 9 i deo je preneo na fakultet3, koji recimo ima autoritet 6, do nas je možda došlo 4 neke jedinice tog autoriteta.
Ranije je bilo lakše pratiti PageRank jer je Google imao tool pomoću koga smo to mogli pratiti, a bilo je znatno manje saobraćaja na internetu nego danas. Danas nije moguće pratiti ovo prelivanje autoriteta na taj način, ali Google svakako vrši određene proračune. Za nas je bitno da znamo koji su nam linkovi vredni i kako da ih dobijemo na pravi način.
Pre svega, bitno je da linkovi dolaze sa sajtova koji su povezani sa temom koja je relevantna za naš sajt. Na primer, ako prodajemo knjige, bilo bi dobro da nas linkuje neki fakultet. Nikakve koristi sajt o ručnim sajtovima neće imati ako dobije link sa bloga o kućnim ljubimcima. Često se postavlja pitanje da li 200 linkova može biti bolje od nečijih 500? To se može izračunati.
Link juice
– primer unutrašnji linkovi
Na dijagramu ispod možemo videti koji linkovi vode sa naše home page stranice. Ako naša home page stranica ima 100 nekih jedinica vrednosti ili snage i ako sa nje vode 4 linka, ona će tu snagu podjednako rasporediti na date linkove, pa će oni u tom slučaju dobiti po 25 jedinica. Nažalost, 25 jedinica smo morali pokloniti kontakt stranici, ali ponekad smo i zakonom ograničeni u tom pogledu. Na primer, u EU web sajt bi morao obuhvatiti i impresum. Da imamo 5 kategorija, svaka bi dobila 20, da imamo 10, svaka bi dobila po 10, znači 100 delimo sa brojem linkova.
Na sledećoj slici vidimo dalje granjanje na podkategorije i podpodkategorije i dalji prenos snage linka.
Ovaj sistem raspodele snage linka naziva je LINK JUICE.✅
Na sledećem primeru vidimo da u strukturi imamo neki proizvod koji nam je veoma bitan jer, na primer, ima više pretraga nego kategorije. Prema predviđenoj strukturi sajta taj proizvod dobija 1 jedinicu snage. Možemo uticati da se ta snaga poveća. Na proizvod bismo mogli linkovati sa nekog blog članka, što bi mu malo uvećalo snagu Međutim, linkovanje sa Home page bi mu prilično ulilo link juica, odnosno povećalo snagu. U tom se slučaju snaga Home page deli tako što se u obzir uzima i ovaj proizvod.
Link juice – način da Google sazna koliko sajt vredi
Na osnovu stepena i načina isprepletenosti u čitavoj mreži interneta, a preko opsežnih računanja (teorija grafova ili pointera), Google dolazi do saznanja koliko vredi naš sajt. Nije poenta da sami obavljamo ova računanja, već da snagu koju dobijemo što pravilnije i bolje rasporedimo. Glavna stavka prilikom redizajna često je upravo popraviti link juica (link sokova). Cilj je da se više link juice-a usmeri ka stranicama koje to zaslužuju. Trebalo bi dobro istražiti koje bi stranice bilo poželjno ojačati i pronaći način da se to ostvari. Takođe je važno sve vreme imati na umu najbolje korisničko iskustvo, a ne samo postavljanje linkova i ključnih reči. Neće put svakog korisnika do tražene stranice biti isti. Neki će do proizvoda dolaziti krenuvši od Home page, neki od kategorije, a neki će direktno dolaziti na stranicu proizvoda. Najvažnije je kada korisnik “sleti” na stranicu da ga dočeka sadžaj kojim će biti zadovoljan.
Prifuteri
Postoje razne varijante raspoređivanja link juice-a. Unutar sajta, na primer, dobar način je dodavanje prifutera. Prifuteri se nalaze na kraju svake stranice, ali iznad futera i često služe za pojačavanja stranica za koje smatramo da bi trebalo da imaju više link juica i tematski su relevantne.
Generalno, trebalo bi da ključna reč sa većim brojem pretraga ima veliki link juice. Zato bi dobra praksa bila da u prifuteru navedemo money keyword kao link ka stranici koju želimo pojačati.
U futeru ne bi trebalo biti viška linkova, već samo ono što je neophodno.
LOW HANGING FRUITS
Nisko viseće voće – situacija kada malo nedostaje da se neka bitna stranica nađe u top 10 na SERP-u. Najjednostavniji način da podpomognemo da se to desi je da unutar stranice, recimo kroz članke, linkujemo tu landing stranicu.
Voće nisko visi, samo bi ga trebalo ubrati. Ako to ne pomogne, onda idemo sa prifuterom gde ubacujemo tzv. money tekst. Prifuter, kao i futer, uglavnom se pojavljuje na svim stranicama, ukoliko nismo odabrali drugi način pojavljivanja. Link iz prifutera je jak. Low hanging fruit se ne odnosi samo na osnaživanje stranice koja je na 11. ili 12. mestu SERP-a, već i na stranice koje su na 2. ili 3. mestu, kako bi dospela na prvo. Ako je stranica dosta daleko pozicionirana ova metoda neće biti od pomoći jer za takvo loše pozicioniranje postoji neki bitan razlog.
Link juice -da li je važno odakle dolaze linkovi?
Korišćenjem Semrush-a, na primer, možemo analizirati linkove koji vode do naše stranice, odnosno backlink-ove. Imamo ukupan broj backlink-ova, potom broj domena sa kojih oni dolaze i broj unikatnih IP adresa (referring). Šta to znači? Sajtovi koji se nalaze na shared ili deljenom hostingu često imaju iste IP adrese. Stoga, ako sajtovi koji se nalaze na istom hostingu jedni ka drugima linkuju ne postoje unikatne IP adrese. U slučaju da su sajtovi koji šalju link sa potpuno drugog servera (nisu na istom deljenom hostingu kao i sajt ka kojem linkuju), kažemo da je reč o unikatnim IP adresama i takvi su linkovi vredniji od prethodnih. U Semrush-u možemo pogledati ko sve daje linkove otvorivši Referring Domains, a postoji i opcija AS (authority score) u gornjem levom uglu koja nam omogućava pregled po autoritetu. Takođe imamo mogućnost i da pogledamo stranicu sa koje dolazi link, kao i datum kada je postavljen.
Simuliranje Google robota koji uđe na stranicu
Jedan od alata koji može izvršiti simulaciju Google robota koji ulazi na web stranicu naziva se Sitebulb. On automatski detektuje 404 greške, pronalazi mesta na kojima nedostaje https, mesta gde postoje dupli h1 tagovi, gde nedostaje h1, gde je prekratak meta-description, gde je title predug itd.
Ukucamo svoj domen i on automatski prođe čitavu stranicu kao što to radi Google robot. Pod opcijom View – Crawl map dobijamo izgled naše stranice.
Zeleni krug je stranica. Sve je veći što ima više internog linkjuice-a. Ponekad se dogodi da dođe do poremećaja, pa da se početna stranica ne nalazi u centru nego negde sa strane, a da u centru bude neka druga podstranica. Razlog je obično što se ne linkuje na početnu stranicu, nedostaje meni, u koracima za plaćanje se skine primarni meni da se ne ometa plaćanje, ali ostaje u dnu impresum i slično, pa ove podstranice imaju više linkova nego početna stranica. Znači, može se desiti da neka druga podstranica, a ne Home page, ima najviše linkova. Možemo pratiti raspoređivanje link juice-a i dokle on dolazi. Crvene tačkice označavaju noindex stranice. Ovde bismo mogli zaključiti da sa početne stranice ide neki link na kategoriju, pa na podkategoriju, pa onda na proizvode sa noindex podešavanjem.
Lepo raspoređen sajt:
Ovde je sve fino ravnomerno raspoređeno, jako je malo noindex podešavanja. Takođe vidimo da nema prifutera.
Ponekad se proizvod može naći u prifuteru jer kod ovako ravnomernog raspoređivanja kategorija, podkategoprija i proizvoda, na kraju bitan proizvod ne dobije dovoljno linkjuice-a.
Primer dupliranog sadržaja:
Ovde vidimo da postoji https I http verzija, stoga postoji i duplirani sadržaj i da struktura nije dobra.
Primer mini sajta sa mnoštvom koraka, verovatno za kupovinu. Uglavnom nije dobro da postoji više od 3 koraka:
Neka stranica koja nije početna ima najviše linkjuice-a (zelena debela tačka).
Ovo je sajt koji bi mogao uzrokovati mnogo problema i gde bi bilo najbolje krenuti sve ponovo u izgradnji istog.
Kada na svaki link stavimo tačku možemo proveriti koliko ima unikatnih linkova, kao i druge podatke:
SEO OPTIMIZACIJA ZA PRETRAŽIVAČE