Localhost (lokalni server) je, najprostije rečeno, veb server koji se nalazi na lokalnom sistemu kao što je naš računar i nije dostupan na internetu. Pri razvoju veb sajtova, veoma je korisno da budemo u mogućnosti da sajtove, pre nego što budu javno dostupni, isprobamo prvo na sopstvenom računaru.
Lokalni server nam omogućava testiranje u kontrolisanom okruženju bez plaćanja hosting kompanije. Datoteke se čuvaju lokalno na računaru. Pregledač može prikazati veb stranicu, ali je ta stranica samo nama vidljiva. Lokalni server možemo koristiti bez interneta. Samo nam je potreban računar i moramo instalirati neki od softverskih paketa. Ovi paketi nude odgovarajuću kombinaciju, a najćešće korišćen je XAMPP.
LOCALHOST - XAMPP
Ako želimo na računaru da kreiramo veb stranicu, neohodni su vam Apache (veb server), PHP (programski jezik namenjen programiranju dinamičnih veb stranica) i MySQL (sistem za upravljanje bazama otvorenog koda). Kada instaliramo softverski paket XAMPP dobijamo sve navedeno u paketu. Adresa za preuzimanje XAMPP je sledeća: https://www.apachefriends.org/index.html
Čarobnjak za postavljanje XAMPP-a vodi nas kroz process instalacije.
PhpMyAdmin
PhpMyAdmin je alatka koja je napisana u programskom jeziku PHP. Koristi se za upravljanja MySQL I MariaDB* bazama podataka putem veba. Baze se mogu kreirati i brisati, mogu se izvoditi operacije nad tabelama i poljima, izvršavati SQL upiti kako bi se dobili određeni podaci. Takođe se može rukovoditi ključevima nad poljima. Obavljaju se i drugi zadaci, kao što su uvoz i izvoz podataka.
PhpMyAdmin obuhvata grafički korisnički interfejs (GUI – Grafic User Interface). On korisnicima daje mogućnost da vide strukturu svojih baza podataka, tabela i polja.
Ova alatka radi tako što se povezuje na MySQL server baze podataka koristeći PHP programski jezik i MySQL proces.
Pomoću PhpMyAdmin interfejsa kreiramo i našu WordPress bazu podataka u kojoj se nalaze sve datoteke i fajlovi našeg sajta. Ovde možemo upravljati i korisnicima sajta (dodavanje, uklanjanje, brisanje).
*MariaDB je „fork“ MySQL baze. To znači da je originalni MySQL kod poslužio kao podloga na kojoj je razvijena nova unapređena baza podataka. One skoro identično rade, pa je potpuno svejedno koju ćemo koristiti kada je u pitanju WordPress.
SEO OPTIMIZACIJA ZA PRETRAŽIVAČE