Hajde najjednostavnije da objasnimo šta je DNS:
DNS (Domain Name System) je jedna od osnovnih komponenti Interneta i on pretvara ime računara (hostname) u IP adrese.
DNS je neka vrsta “imenika” interneta koji povezuje IP adrese i domene. Najlakše je to objasniti na primeru.
Želimo da posetimo Google. On svoje podatke skladišti na uređaju povezanom na internet (server) i ima svoju IP adresu, ali mi u polje za unos adrese kucamo URL (Uniform Resource Locator), a ne IP adresu Google servera. Ustvari, mi ispisujemo www.google.com. Tada interveniše DNS tako što prevodi određeno ime domena, tj. URL (u ovom slučaju www.google.com) u IP adresu. Time se postiže da umesto dugih i teško pamtljivih adresa pamtimo kraće i jednostavnije nazive domena veb sajtova koje nameravamo da posetimo.
Šta se tačno dešava - malo jasnije objašnjenje šta je DNS:
Znači, upišemo www.google.com i pritisnemo enter. Naš računar kontaktira naš DNS server, koji je već podešen od strane našeg provajdera, i traži podatke o IP adresi povezanoj sa upisanim domenom. Kada dobije te podatke od DNS servera, naš računar se povezuje na adresu povezanu sa odgovarajućim domenom i na ekranu dobijamo prikaz željene stranice.
Ako upišemo direktno IP adresu servera na kojem se nalazi željena stranica u polje za pretragu umesto imena domena, do prikaza dolazi brže jer se za kontakt sa DNS serverom utroši neko vreme, pa dolazi do nekog tzv. “kašnjenja” .
Da bi to “kašnjenje” bilo što je moguće manje, poželjno je koristiti što brži i pouzdaniji DNS server. Sledeći važe za najbrže:
DNS serveri koji važe za najbrže i njihove adrese:
1.1.1.1, 1.0.0.1
8.8.8.8, 8.8.8.4
9.9.9.9, 149.112.112.112
209.244.0.3, 209.244.0.4
156.154.70.1, 156.154.71.1
64.6.64.6, 64.6.65.6
Promena DNS-a
Promenu DNS servera je najbolje odraditi direktno u postavkama rutera. Za pristup je potrebno da u polje za unos adrese unesemo IP adresu routera (najčešće 192.168.0.1 ili 192.168.1.1), a zatim unesemo korisničko ime i lozinku (obično su isti, recimo admin ili root, ali su ovi podaci svakako zapisani na dnu našeg rutera). Potom se na stranici za konfiguraciju rutera odaberu DNS postavke. Umesto upisane IP adrese DNS servera, upisujemo IP adresu izabranog DNS servera. Sačuvaju se promene, naš ruter se restartuje i posle ponovnog pokretanja koristiće novi DNS server.
SEO OPTIMIZACIJA ZA PRETRAŽIVAČE