Status kodovi – šta su?

Prvo ćemo reći nešto ukratko o HTTP protokolu. To je skraćenica od Hyper Text Transfer Protocol. Njegova je uloga da prenosi hipertekst na internetu, odnosno, definiše pravila za razmenu podataka između web klijenta i web servera. Znači, određuje pravila po kojima naš računar komunicira sa serverom.

Kada želimo da pristupimo nekom sadržaju na internetu, naš računar (klijent) mora poslati određeni zahtev serveru. Nakon što primi zahtev, server ga obradi i putem HTTP protokola šalje odgovor na taj zahtev. Upravo taj odgovor sadrži STATUSNI KOD obrađenog zahteva. Postoji više različitih statusnih kodova, svi su trocifreni brojevi i svi oni nam govore na koji način je zahtev rešen.

Prva cifra u statusnom kodu je KATEGORIJA ODGOVORA.

Ostaje dve cifre predstavljaju KONKRETAN STATUS.

2XX – ZAHTEVI SU USPEŠNO PRIHVAĆENI

Svi statusi koji počinju sa 2 označavaju da su zahtevi uspešno prihvaćeni,  ali je najpovoljniji 200 status.

200 – status OK

Zahtev je uspešno prihvaćen i uspešno rešen. Nije bilo nikakvih problema, kako vezano za obradu, tako i u vezi sadržaja. 

202 – Zahtev prihvaćen

Zahtev je prihvaćen, ali obrada nije obavljena u celosti i zato nije rešen do kraja.

204 – Nema sadržaja. Zahtev je prihvaćen i izvršena je obrada, ali nije vraćen nikakav sadržaj.

206 – Sadržaj je delimično vraćen

Zahtev je prihvaćen i izvršena je obrada, ali je samo delimično vraćen sadržaj. Razlozi mogu biti razni i obično su tehničke prirode, problem sa saobraćajem na mreži ili veličinom dokumenta.

3XX – REDIREKCIJE ILI PREUSMERAVANJA

Kada je reč o statusnim kodovima koji počinju sa cifrom 3, oni nam govore da je došlo do neke vrste preusmeravanja ili da je stranica promenila lokaciju.

 301- trajno preseljena stranica

Najčešće korišćena redirekcija. U slučaju da je stranica iz bilo kog razloga promenila lokaciju, ne bismo želeli da se klikom na taj link korisniku prikaze 404 greška (nepostojeća stranica). Zato ćemo stranicu trajno usmeriti ka novoj lokacij i izbeći ovaj problem. Posle nekog vremena, recimo pola godine, ova redirekcija se može izbrisati iz .htaccess fajla u kom se nalazi. Nije poželjno previše puniti ovaj fajl, a bot će do tada zapamtiti gde se stranica nalazi. Ipak, to ne činiti ako je ka toj stranici bilo linkova jer će se u tom slučaju linkovi trajno izgubiti. Ovo je redirekcija kojom se prenosi 70% autoriteta stranice na novu lokaciju.

302– privremena redirekcija

302 redirekcija je privremena i u slučaju nje nema preuzimanja autoriteta stranice  sa njene prvobitne lokacije. Postoje indicije da privremene redirekcije posle nekog vremena, na primer, pola godine i više, prelaze u trajne, ali to nije sasvim potvrđeno.

 308 – trajna redirekcija koju nikada nećemo brisati

Za razliku od 301 koju ćemo možda brisati, nakon kekog vremena, ako uradimo 308 redirekciju možemo na taj način sami sebi naglasiti da iz .htaccess-a ovu redirekciju NIKADA ne brišemo. Naravno, ni 301 redirekciju nikada ne brišemo ako ka njoj postoje bitni linkovi jer ona prenosi autoritet.

4XX- GREŠKE NA STRANI KLIJENTA

Svi status kodovi koji počinju sa 4 ukazuju na greške sa strane klijenta, odnosno naše.

401 – Odbijen pristup stranici

Ukazuje na to da su uneti pogrešni pristupni podaci (lozinka, korisničko ime i sl.)

403 – Zabranjen pristup stranici

Za razliku od 401 statusnog koda, u slučaju 403, korisniku je pristup zabranjen u svakom slučaju. Znači, nema pristupa ni sa kakvim pristupnim podacima.

Obično se ovaj tip greške javlja kada korisnik pokušava da pristupi nekim datotekama na serveru, a kojima je pristup zabranjen određenim serverskim podešavanjima. Nekada je blokirana i IP adresa.

404 – Stranica nije pronađena

Znači da stranica kojoj želimo pristupiti ne postoji. Nikada ne bismo smeli da dozvolimo grešku 404. To se posebno odnosi na slučaj kada je neko linkovao ka toj strani sa svog sajta, a strane više nema. Ako nam strana više iz nekog razloga nije potrebna, onda bismo morali uraditi redirekciju na neku relevantnu stranicu ili ukazati da sadržaj strane više nije aktuelan, ali da se može pogledati nešto slično.

Ako se 404 ne ispravi tokom 3 obilaska Google bota, kasnijim redirekcijama više nećemo ništa postići. Razlog tome je tzv. soft 404, koji nije pravi 404 u samom početku. Posle više pokušaja ulaska na stranicu koje više nema, bot će ga svrstati u pravi 404 statusni kod, nakon čega nema ispravke.

414 – Previše znakova u nazivu adrese

Ako broj znakova u nazivu adrese premašuje određeni limit.

429 – Preveliki broj zahteva

Slučaj kada postoji previše zahteva klijenta za uspostavljanje veze.

5XX- GREŠKE NA SERVERSKOJ STRANI

Problem je u serveru i tada se obraćamo server provajderu da ispravi grešku.

Takve greške bi trebalo hitno rešavati jer ako Google bot na takvu grešku naiđe nekoliko puta u kraćem vremenskom periodu, na istu lokaciju neće ponovo dolaziti nešto duži vremenski period.

500 – Interna greška servera

Kada server iz nekog razloga iznenada ne može da odgovori na zahtev klijenta, ali ne može ni da odredi tačnu prirodu greške.

501 – Protokol nije primenjen

Server ne može da prepozna protokol za pristup podacima.

503 – Server nije dostupan

Server ne reaguje zbog preopterećenosti ili trenutnog održavanja.

505 – Nije podržana HTTP verzija

Server ne prepoznaje verziju HTTP protokola koju klijent koristi pri pokušaju pristupa.

301 REDIREKCIJA - NAJČEŠĆE KORIŠĆENA

U svetu web razvoja, održavanje i ažuriranje web stranica često zahteva promjene u strukturi URL-a. Kada se to dogodi, korisno je znati kako pravilno upravljati tim promjenama kako biste očuvali rangiranje na PRETRAŽIVAČIMA i održali pozitivno iskustvo korisnika. Jedan od ključnih alata za postizanje ovoga je 301 redirekcija.

Šta je 301 redirekcija?

301 redirekcija je HTTP statusni kod koji se koristi za trajno preusmeravanje jednog URL-a na drugi. Ova vrsta redirekcije obaveštava pretraživače da je resurs trajno premešten na novu lokaciju. Kada korisnici ili preetraživač pokušaju pristupiti starom URL-u, automatski će biti preusmereni na novi, čime se održava kontinuitet informacija.

Kako primeniti 301 redirekciju?

Implementacija 301 redirekcije može se postići na nekoliko načina, ali najčešće se to radi na strani servera pomoću datoteke .htaccess (za Apache servere) ili kroz konfiguraciju servera za Nginx. Primer koda za .htaccess izgledao bi ovako:

RewriteEngine on
RewriteRule ^stari-url$ /novi-url [R=301,L]

Ovdje se stari-url zamjenjuje starim URL-om, a novi-url novim URL-om. Parametar [R=301] označava da se koristi 301 redirekcija.

Zašto koristiti 301 redirekciju?

  1. Očuvanje SEO vrednosti: Pretraživač ceni doslednost i relevantnost. 301 redirekcija, a što pomaže u očuvanju SEO vrijednosti preusmjeravanjem rangiranja i autoriteta sa starog URL-a na novi.

  2. Korisničko iskustvo: Umesto da posetioci dolaze na nepostojeću stranicu (404 greška), 301 redirekcija osigurava glatko iskustvo prelaska s jednog URL-a na drugi.

  3. Ažuriranje strukture web stranice: Kada menjate strukturu URL ili  domen, 301 redirekcija pomaže očuvati postojeće veze i omogućava posetiocima da prate novu strukturu.

Saveti za korištenje 301 redirekcije

Budite selektivni: Nemojte redirektirati sve stranice. Razmislite o važnosti i relevantnosti svake stranice pre nego što je preusmerite.

Pratite performanse: Koristite alate poput Google Search Console-a ili analitike kako biste pratili uticaj 301 redirekcija na web stranicu.

Ažurirajte internu povezanost: Proverite i ažurirajte internu povezanost na web stranici kako biste podržavali nove URL-ove.

301 redirekcija je ključni alat za održavanje doslednosti i sigurnosti prilikom promene URL-a na web stranici. Pravilno korišćenje ove tehnike pomaže očuvanju SEO vrijednosti i poboljšava korisničko iskustvo, čineći promene na web stranici bezbolnim za posetioce i pretraživače.

Šta radimo ako imamo stranicu sa nekim proizvodom koji trenutno nije na stanju, ali će biti na stanju?

U ovom slučaju nikako ne be trebalo obrisati stranicu jer će da se javlja 404 greška ukoliko korisnik želi da joj pristupi. Najbolje bi bilo ostaviti tu stranicu sa napomenom na njoj da proizvod trenutno nije na stanju, ali će biti u dogledno vreme.

Šta da radimo ako proizvod nije na stanju i nikada više neće ni biti?

U ovom slučaju ne bi trebalo brisati stranicu kako se ne bi pojavljivala 404 greška prilikom pokušaja korisnika da joj pristupi. Pošto proizvoda više neće biti, stranicu bi bilo najbolje preusmeriti, recimo, na njenu podkategoju, kategoriju ili neki sličan proizvod. Poenta je da će se na taj način sačuvati korisni linkovi (70% snage usled trajne redirekcije 301) koji vode ka toj stranici i preneti na neku drugu stranicu. Ipak, veoma je važno da ta druga stranica bude slična, odnosno na neki način povezana sa ovim proizvodom. 

Nikako ne bi trebalo preusmeravanje vršiti prema stranici koja nema nikakve veze sa proizvodom koji više nećemo imati na stanju. Google naše redirekcije smatra preporukama i neće vrednovati postojeće linkove niti stranice ka kojima vršimo usmeravanje ako je sadržaj sa koga se vrši usmeravanje irelevantan za određenu temu. Znači, ne možemo i ne vredi prevariti sistem. Ako je korisnik zadovoljan onim što zatekne nakon preusmerenja, Google će to registrovati dužinom njegovog zadržavanja i na osnovu drugih aktivnosti na stranici, pa će i sam biti zadovoljan. Jedino ćemo tako biti nagrađeni dobrim rangiranjem.