
Web dizajn je pojam pod kojim su obuhvaćene sve aktivnosti vezane za, pre svega, razvoj ideje i planova, a potom za kreiranje veb stranica određenog veb sajta. Jasno je da ovaj proces uključuje mnoštvo veština i poznavanje određenih oblasti, kao što su informaciona struktura, struktura samih strana, navigacija, tipografija (fontovi, boje…), obrada slika i drugih multimedijalnih sadržaja.
Posao web dizajnera je osmišljavanje ideje konačnog rešenja određenog veb sajta, dok su veb programeri zaduženi za oblast programiranja i omogućavaju funkcionalnost datog sajta. Osobe koje u svom radu obuhvataju obe ove oblasti nazivamo full stack developerima. Bilo da se bavite veb dizajnom ili nameravate da kreirate sajt od početka do kraja (custom), ovde su dati neki osnovni pojmovi koji nagoveštavaju odakle krenuti.
Osnovni pojmovi
Cloud hosting
Primenjuje se na grupnim serverima i smatra se novijim oblikom hostinga. Ukoliko dođe do kvara na nekom od servera Cloud sistema, do nepogoda, problema sa strujom i slično, on nastavlja da funkcioniše sasvim normalno. Za razliku od većine drugih hostinga, provajderu se plaćaju samo već utrošeni rersursi. Nema plaćanja unapred, a onda doplata ukoliko se trošak prekorači.
Mana je to što Cloud nije centralizovan, korisnik nema uticaj na to gde će se podaci skladištiti, a što eventualno može predstavljati značajan problem u smislu bezbednosti podatka.
WordPress hosting - WEB DIZAJN
Ovaj hosting je namenjen vlasnicima WordPress veb sajtova. To znači da je server konfigurisan specijalno za WordPress platformu i unapred su instalirane funkcije za određene procese. Posebno je bitno naglasiti značajan stepen bezbednosti i keširanje.
Izvršena je i optimizacija u cilju brzog učitavanja stranica. Ovaj tip hostinga je pogodan za one kojima je bitna jednostavnost i povoljna cena. Međutim, mana je to što je namanjen samo WordPress lokacijama, pa ne možete hostovati više lokacija na svom serveru.
Bitno je i napomenuti da WordPress sajtovi najbolje rade na SSD hostingu, pa ako imate dobru podršku, sajt bi mogao ostvariti vrhunske performanse, neuporedivo bolje od integracije sa WordPress hostingom.
Šta je SSD?
SSD (Solid State Drive) je savremen disk koji ostvaruje neuporedivo veće brzine od mehaničkog diska. Ovaj sistem, zasnovan na storage sistemu, izgrađen je od mnogo SSD diskova i ne sadrži pokretne delove.
Ovo je trenutno najnaprednija platforma za hostovanje veb sajtova.
Prednosti su višestruke: brzina čitanja, manja potrošnja energije, nema pokretnih delova pa je brzina odziva veća, brže izvršavanje zahteva, manje opterećenje procesora, veća bezbednost podataka. Najbolja SEO optimizacija se, bez sumnje, ostvaruje na SSD hostingu.
Posebno se smatra dobrim za veb prodavnice sa velikim brojem poseta.
Šta je server?
Server je zapravo fizički računar. Njegova glavna karakteristika je neprekidno funkcionisanje, što je bitno za stalnu vidljivost internet sadržaja. Hosting provajderi, osim servera, imaju i veze za hostovanje veb lokacija. Oni su takođe zaduženi za funkcionisanje, održavanje i zaštitu servera.
Hosting provajderi u ponudi imaju razne hosting planove, u cilju obuhvatanja raznih vrsta potreba, od jedne stranice do ogromnih sajtova svetskih organizacija.
Važno je pronaći dobrog hosting provajdera sa hosting planom koji odgovara Vašim potrebama.


Web dizajn, na primer, može krenuti od zakupa hosting plana na nekom od hosting provajdera, pa se moramo upoznati sa načinom da upravljamo tim sajtom na datoj lokaciji. Tu na scenu stupa cPanel. To je, ustvari, kontrolni panel ili dashboard koji nam omogućava uređivanje web-hosting paketa (ili upravljanje celim serverom) preko jednostavnog, intuitivnog korisničkog intefejsa. Kod deljenog, tj. shared hostinga, ovaj panel je uglavnom rešenje koje nudi najveći broj hosting kompanija.
cPanel nam omogućava upravljanje sajtom i serverom takoreći bez programerskog znanja.
Nakon što zakupimo paket kod nekog od hosting provajdera, uglavnom nam na email šalju pristupne parametre, kao i link za pristup našem cPanel-u.
Unose se korisničko ime i lozinka i otvara se cPanel sa raznim opcijama za konfigurisanje i podešavanje sajta.
Svaka hosting kompanija može ovaj panel prilagodi svojim potrebama i ponudi, pa se dešava da se cPanel-i različitih hosting provajdera razlikuju, što ne predstavlja neki značajan problem.
U središnjem delu su prečice koje služe za upravljanje različitim delovima sajta i podeljene su po kategorijama. U okviru svake kategorije nalaze se aplikacije, odnosno prečice do aplikacija za obavljanje raznih zadataka, a vezanih za podešavanja ili instalaciju softvera.
Evo nekih najosnovnijih stvari koje možemo uraditi u cPanelu:
1.Instalacija WordPress-a kroz cPanel
2.Dodavanje e-mail adrese
3.Dodavanje novog domena ili poddomena
Mogu se kreirati dva tipa domena:
- Addon Domen – potpuno novi nazivi domena
- Poddomen – oni koji se dodaju ispred naziva našeg domena (npr. forum.firma.com)
Možete ih dodati u okviru sekcije Domains.
4.Upload i upravljanje fajlovima
U okviru sekcije Files, pokrećemo ikonicu File Manager.
Može se lako upload-ovati običan fajl ili kompresovan folder, može se upravljati fajlovima koji se već nalaze na sajtu i menjati sadržaj tih fajlova pomoću ugrađenog file editora.
5.Backup veb-sajta
Backup je veoma bitan i u slučaju da prvi put postavljate sajt. Obavezno se radi pre svake veće izmene i ažuriranja sajta.
Kreiranje backup kopije pokrećete klikom na Backup Wizard obuhvaćenog sekcijom Files.
Dugme BackUp pokreće proces generisanja backup-a, a preko jednostavnog interfejsa dalje prolazimo proces kreiranja bekapa.

WEB DIZAJN - Kako izabrati domen?
Veb dizajn podrazumeva i rad na izboru najboljeg naziva domena, kako bi efekat predstojećeg rada na sajtu zaista imao efekta.
Ukoliko napravimo grešku, teško je bez negativnih posledica promeniti ime domena, bilo da je reč o statusu brenda ili o rangiranju koje obavlja Google.
Evo nekih preporuka i smernica:
NAJBOLJE KORISTITI LOKALNE EKSTENZIJE
Ogroman je izbor ekstenzija naziva domena, od uobičajenih .com, .net i .org, pa do onih vezanih za profesije, na primer .film, .photography, .blog.
Prvo, razmislite na koje ste tržište usmereni. Ako je u pitanju domaće, onda je najbolje izabrati nacionalnu ekstenziju. U suprotnom, ako je plan da radite globalno, bolje rešenje je .com.
POŽELJAN KRATAK NAZIV
Bitno je da se naziv domena lako pamti, a to se lakše postiže kraćim i zvučnim nazivima.
JEDNOSTAVAN ZA PISANJE I IZGOVOR
Komplikovane i strane izraze koje je teško izgovarati i lako pogrešno napisati treba uvek izbegavati, posebno ako na osnovu domena kreairate i svoj poslovni mail.
JEDINSTVEN I BRENDIRAN NAZIV
Bitno je da smo lako prepoznatljivi na Internetu, a ako su ime domena i ime našeg brenda isti, efekat je značajan. Uvek je dobro prethodno istražiti nazive drugih domena u istoj niši u kojoj smo i mi, pa na osnovu toga izabrati nešto jedinstveno.
Na ovaj način search engine dobija informaciju ko smo ustvari i čime se bavimo. Ako ostvarimo kvalitetan sadržajem i dobro korisničko iskustvo, ključne reči u domenu značajno doprinose rangiranju. Ipak, moramo imati u vidu da je danas teško naći ključne reči, a da nisu zauzete, tako da ne moramo biti originalni baš po svaku cenu. Još je mnogo opcija za dobro rangiranje.
-izbegavati crtice i udvojena slova
Podložni su greškama prilikom kucanja od strane korisnika, a crtice nisu dobro rangirane ni kada je u pitanju search engine.
-ostavite mogućnost za proširenje
Trebalo bi imati u vidu i mogućnost eventualnog proširenja posla, pa nije dobro da domen ukazuje na neku specifičnu delatnost jer to može zbuniti korisnika ako zaista i dođe do proširenja posla.
Generatori naziva domena
Većina dobrih naziva su već zauzeti, pa možete probati alat koji se zove Nameboy, najpopularniji alat za generisanje naziva domena.
Dobri domeni su kao nekretnine, mogu se registrovati i naknadno preporodati po većoj ceni. Ako naiđete na onaj koji vam odgovara, bolje da ga što pre zauzmete jer je velika verovatnoća da će Vas neko preduhitriti.
SEO OPTIMIZACIJA ZA PRETRAŽIVAČE