WORDPPRESS SAJT - ŠTA JE VAŽNO ZA SVAKI SAJT
WordPress sajt je kreiran na istoimenom CMS-u (Content Managament System). Međutim, bez obzira da li je reč o ovoj vrsti sajtova ili o bilo kojoj drugoj, sledeće bi trebalo uzeti u obzir:
1. Svrha i ciljevi:
Definišite svrhu vaše veb stranice (npr. informativna, e-trgovina, blog) i postavite jasne ciljeve (npr. povećanje prodaje, sticanje pretplatnika) kako biste usmerili svoje dizajnerske izbore.
2. Ciljna publika:
Razumite demografiju, interese i potrebe svoje ciljne publike kako biste prilagodili svoj dizajn i sadržaj.
3. Dizajn korisničkog iskustva (UX):
Kreirajte besprekorno i intuitivno korisničko iskustvo organizacijom sadržaja na logičan način, pružanjem jasnog upravljanja i optimizacijom za mobilne uređaje.
4. Arhitektura informacija:
Planirajte strukturu vaše veb stranice, uključujući mapu sajta, hijerarhiju stranica i kategorizaciju sadržaja kako biste omogućili lak pristup informacijama.
5. Responsive dizajn:
Dizajnirajte svoju veb stranicu da bude responsivna, tako da se prilagođava i dobro izgleda na različitim uređajima i veličinama ekrana (računari, tableti, pametni telefoni).
6. Vizuelni dizajn:
Odaberite odgovarajuću paletu boja, tipografiju i slikovni materijal koji se slažu sa vašim brendom i privlače vašu publiku.
7. Strategija sadržaja:
Razvijte plan sadržaja koji uključuje visokokvalitetan, relevantan tekst, slike i multimedijalne elemente. Fokusirajte se na čitljivost i preglednost.
8. SEO (Optimizacija za pretraživače):
Optimizujte svoju veb stranicu za pretraživače koristeći odgovarajuće HTML oznake, ključne reči, meta oznake i kreiranjem vrednog, deljivog sadržaja.
9. Optimizacija performansi:
Obezbedite brzo vreme učitavanja optimizacijom slika, upotrebom efikasnog koda i korišćenjem mreža za dostavu sadržaja (CDN).
10. Bezbednost:
Implementirajte sigurnosne mere kako biste zaštitili svoju veb stranicu i podatke korisnika, uključujući SSL sertifikate, redovno ažuriranje i jake politike lozinki.
11. Pristupačnost:
Učinite svoju veb stranicu dostupnom svim korisnicima, uključujući osobe sa invaliditetom, prateći standarde za pristupačnost na vebu (npr. WCAG).
12. Poziv na akciju (CTA):
Uključite jasne i ubedljive pozive na akciju na relevantnim stranicama kako biste vodili posetioce prema željenim akcijama, kao što su kupovina ili prijava za bilten.
13. Integracija društvenih medija:
Dodajte dugmad za deljenje na društvenim mrežama i integrišite profile na društvenim medijima kako biste podsticali angažovanje i deljenje.
14. Analitika i praćenje:
Implementirajte alate poput Google Analytics kako biste pratili saobraćaj na veb stranici, ponašanje korisnika i stope konverzije, omogućavajući donošenje odluka na osnovu podataka.
15. Testiranje i osiguranje kvaliteta:
Redovno testirajte svoju veb stranicu na različitim pregledačima i uređajima kako biste identifikovali i rešili eventualne probleme. Sprovodite testiranje upotrebljivosti kako biste prikupili povratne informacije korisnika.
16. Pravna usaglašenost:
Obezbedite da vaša veb stranica bude u skladu sa relevantnim zakonima i propisima, kao što su GDPR za zaštitu podataka ili COPPA za veb stranice namenjene deci.
17. Rezervna kopija i oporavak:
Postavite redovne rezervne kopije svoje veb stranice kako biste sprečili gubitak podataka i imajte plan za oporavak u slučaju neočekivanih problema.
18. Upravljanje sadržajem (CMS):
Izaberite odgovarajući CMS poput WordPress-a ili nekog drugog, kako biste pojednostavili upravljanje sadržajem i ažuriranjima.
19. Web hosting i ime domena:
Izaberite pouzdanog provajdera za hosting i zapamtljivo ime domena koje se uklapa u vaš brend.
20. Povratne informacije i iteracija:
Kontinuirano prikupljajte povratne informacije korisnika i podatke analitike kako biste informisano unapređivali dizajn i održavali vašu veb stranicu ažurnom.
Dizajn veb stranice je kontinuiran proces, te da je važno ostati u toku sa trendovima u industriji i tehnologiji kako biste postigli dugoročni uspeh. Redovno ažurirajte i usavršavajte svoju veb stranicu
Upoznajte se i sa ostalim bitnim pojmovima:
WORDPRESS SAJT–
NEKE OSNOVNE CRTICE
WORDPRESS SAJT je danas često korišćen izraz kada govorimo o veb dizajnu i generalno o izradi sajtova. Zašto je WordPress danas najzastupljenija platforma za izradu sajtova i blogova:
- brza i laka instalacija
- jednostavnost korišćenja softvera i dodataka
- otvorenog koda (besplatan i svima dostupan)
- ogromna zajednica na raspolaganju za pitanja i probleme (npr. forum)
- mnogobrojne funkcionalnosti proširuju mogućnosti kreativnih rešenja
- visok stepen intuitivnosti
- nije neophodno poznavanje koda
WordPress je CMS (Content Management System) – sistem koji dinamički upravlja sadržajem sajta. On predstavlja aplikaciju pomoću koje se objavljuje, organizuje i menja sadržaj na sajtu preko korisničkog interefejsa, što se odnosi na dodavanje teksta, slika, blogova, video zapisa, i slično. Kontakt sa kodom je minimalan, pa nam nije potrebno programersko predznanje (ako ga posedujemo u prednosti smo i veće su nam mogućnosti).
WordPress je jedan od najčešće korišćenih softvera otvorenog koda (Open Source ), odnosno besplatan, koji se pojavio 2003. godine. Najčešće se koristi za blogove i sajtove, a instalacija i upravljanje su veoma jednostavni.
Važno je reći da postoji ogromna zajednica korisnika WordPress-a u svetu i u Srbiji, na koju se u svakom trenutku možemo osloniti. Sve što nas zanima, nije nam jasno ili smo naišli na problem možemo pitati na forumu ili jednostavno izguglati. Korisnicima je na raspolaganju dobra Korisnička podrška u okviru zvanične internet prezentacije.
TEMA, PLUGIN, VIDŽET - WORDPRESS SAJT
Teme
Pre svega, tu su teme (veliki je broj besplatnih u samom repozitorijumu WordPress-a, ali postoji i veliki broj plaćenih. Najpoznatije su teme na https://themeforest.net/) koje sadrže sopstvene funkcionalnosti, a na osnovu kojih se biraju. Pažljivo odabrane (ali i u svakom trenutku se mogu zameniti), čine dobru osnovu za dalji rad. Poznavanje koda omogućava izmenu PHP i HTML kodova, kao i CSS stilova u okviru same teme (za naprednije korisnike).
Plugin-i
WordPress raspolaže mnogobrojnim dodacima ili plugin-ovima koji omogućavaju dodavanje novih funkcionalnosti, beskonačne varijacije u izgledu, povećanju stepena bezbednosti, rad na optimizaciji. Sajt se uz pomoć ovih dodataka može u potpunosti prilagoditi zahtevima i potrebama klijenta. Veliki je broj besplatnih dodataka koji u svojoj ponudi imaju nadograđenu plaćenu verziju. Dokumentacija u vezi podešavanja i načina korišćenja dodata prilično je detaljna i uvek na raspolaganju.
Vidžeti
Tu je i mogućnost korišćenja raznih vidžeta u cilju povećanja funkcionalnosti veb sajta.
Vidžeti su, ustvari, kartice koje prikazuju dinamički sadržaj i mogu se prilagoditi tako da odražavaju naša interesovanja. Oni nam daju mogućnost da personalizujemo sadržaj i prilagodimo ga našim potrebama.
RESPONSIVE DESIGN-WORDPRESS SAJT
U WordPress-u možemo jednostavno i uvek proveravati kako naš sajt izgleda na različitim uređajima. Posebno je važan izgled na ekranima mobilnih telefona jer se oni danas prevashodno koriste, u dosta većem stepenu od desktop računara ili tablet uređaja. Zato je bitno imati na umu da se funkcionalnosti sajta koji radi na ovoj platformi mogu posebno prilagoditi za mobilne telefone.
WordPress stalno ažurira softver i dodatke u skladu sa potrebama određenog tipa sajta ili bloga.
BAŠ MALI VODIČ KROZ WORDPRESS
Nakon instalacije izabere se tema (na osnovu potreba i da bude kompatibilna sa blok bilderima koje eventualno nameravate da koristite – proverite u opisu teme), potom se izvrše opšta podešavanja u samom WordPress-u, u smislu izbora jezika, vremenske zone, izgleda linkova i slično.
Kreće izrada onoga što nazivamo WordPress sajt.
U zavisnosti od potreba, biraju se dodaci i viđzeti. Bitno je izabrati zaista potrebne dodatke kako se sajt ne bi usporio ili da ne bi došlo do druge vrste problema (ako se npr. aktivira više dodataka sa istim funkcionalnostima). Dodatke možemo aktivirati u toku izrade sajta, kada nam zatrebaju. Bez obzira na vrstu sajta, posebnu pažnju bi trebalo posvetiti dodacima vezanim za bezbednost i optimizaciju (kompresija, keširanje, minimiziranje css, js i html). Na raspolaganju su nam i dodaci na osnovu kojih možemo proveriti kako smo naš sajt optimizovali u smislu da ga “dobro vide“ , tj indeksiraju Googl-ovi roboti (bot, crawler) i kako bi ga na osnovu toga što bolje pozicionirali u pretragama, ali taj dodatak biramo tek po izradi sajta, kada i aktiviramo opciju koja omogućava robotima indexiranje.
Skinite svežu kopiju wordpress-a i krenite...
Naravno, sve su ovo opšte crtice i svakoj bi trebalo posvetiti posebnu pažnju, istražiti razne mogućnosti, dobre prakse, a na raspolaganju nam je zaista mnoštvo materijala na internetu.
Link za preuzimanje sveže kopije WordPress-a:
WORDPRES SAJT - FAJLOVI
Folder sa WordPress sajt fajlovima (root folder) nalazi se na istom serveru na kom se nalazi naš sajt. U njemu su folderi i fajlovi koji služe za isporuku komandi ili posluživanje sadržaja korisnicima. Njihova struktura je nepromenjena bez obzira na verziju WordPress-a, pa je jednostavno raditi sa različitim verzijama WordPress sajtova.
Ukoliko bi trebalo nešto ručno menjati, dodavati ili brisati, moramo pristupiti ovim fajlovima.
Pristup je moguć na sledeće načine:
- preko FTP klijenta
- preko SFTP-a
- preko cPanel-a
- kroz WordPress dashboard (kontrolna tabla)
SEO OPTIMIZACIJA ZA PRETRAŽIVAČE